Żywa lekcja Historii

Na tegoroczną majówkę dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu wraz z opiekunami: panem Andrzejem Romankiem i panem Jerzym Makowskim wybrały się na kilkudniową wycieczkę do dawnej stolicy Polski- Krakowa.

            Przygoda rozpoczęła się od zwiedzania  pięknego, leżącego nad Wisłą miasta.

W pierwszej kolejności poszliśmy do Zamku na Wawelu, podziwialiśmy legendarnego Smoka, ziejącego ogniem i architekturę budynków. Wstąpiliśmy też do komnat królewskich, Katedry, w której obejrzeliśmy ogromny dzwon Zygmunta oraz groby królewskie.

             Duże wrażenie wywarł na  dziewczętach  Rynek  Główny, Sukiennice, Kościół  Mariacki, będący w istocie bazyliką – jeden z symboli Karkowa – z wyrastającymi ponad całe centrum strzelistymi wieżami, z których grany jest co godzinę słynny Hejnał Mariacki. W Kościele  obejrzały i podziwiały  monumentalny, gotycki ołtarz stworzony przez norymberskiego mistrza Wita Stwosza.  Spodobały się im krakowskie planty. Dotarły też do ulicy Franciszkańskiej, by zobaczyć słynne okno papieskie, a następnie na Kopiec Kościuszki, gdzie podziwiały  muzeum i przepiękne widoki ze szczytu kopca.

             Zwiedziły również Kopalnię Soli w Wieliczce oraz były, niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Kompleks obozowy grupa zwiedzała w ciszy i zadumie.

            Pomimo bogatego i napiętego programu turystki nie były zmęczone. Wszystko je ciekawiło, interesowało i co najważniejsze, podobało się. Wycieczkę należy uznać za udaną, pełną wrażeń i dobrych wspomnień.

             Gdy w niedzielę wychowanki  opuszczały Kraków, zaczął, jakby na pożegnanie, padać deszcz.

Wyjazd zorganizowany był dla uczestniczek projektu na zajęcia pozalekcyjne „Fabryka kreatywności II” i  finansowany przez Powiat Nakielski.