Informacje ogólne dla rodziców
Ze względu na szczególny charakter placówki w celu wzmocnienia oddziaływań wychowawczych proszę o stały kontakt z dzieckiem jak również z wymienionym zespołem wychowawczym, psychologiem i pedagogiem.
Poniżej przesyłamy informacje usprawniające naszą współpracę:
- Wychowanka może otrzymywać od rodziny (opiekunów prawnych) korespondencję oraz paczki.
- Opiekunowie prawni, którzy dysponują środkami finansowymi, na utrzymanie swoich podopiecznych są zobowiązani do zaopatrywania ich w następujące artykuły:
- odzież i obuwie stosownie do pory roku,
- środki higieny osobistej (raz w miesiącu – mydło, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, szampon, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, podpaski itp.),
- zeszyty i przybory szkolne.
- w razie potrzeby – leki
- Zabrania się wysyłania w paczkach łatwo psujących się artykułów spożywczych, napojów alkoholowych, papierosów, pieniędzy i leków. Za pieniądze lub rzeczy wartościowe przesłane w liście, lub paczce oraz biżuterię posiadaną przez wychowankę Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności.
- Pieniądze dla wychowanki można przesyłać przekazem pocztowym.
- Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy osobiste pozostawione w placówce przez wychowankę w przypadku ucieczki, niepowrotu z urlopowania, nieusprawiedliwionej nieobecności.
- Wychowanki nie mogą posiadać na terenie placówki telefonów komórkowych. Korzystanie z telefonu uzależnione jest od oceny zachowania wychowanki. Szczegółowe zasady dostępu do telefonu zawarte są w Regulaminie Oceniania Zachowania.
- Leki od rodziców (opiekunów prawnych) mogą być przekazane wyłącznie wychowawcy na wyraźne zlecenie lekarza.
- Odwiedziny wychowanek w Ośrodku dozwolone są w dni świąteczne i wolne od zajęć szkolnych. W inne dni tygodnia zezwolenie na odwiedziny wydaje dyrektor po wcześniejszym uzgodnieniu. Podczas odwiedzin zabrania się zaopatrywania wychowanki w papierosy, alkohol i inne artykuły niedozwolone. Pieniądze wychowanka może otrzymywać jedynie do depozytu wychowawcy.
- Czas, miejsce, zasady odwiedzin ustala wychowawca, nauczyciel bezpośrednio pracujący z wychowanką.
- Osoby odwiedzające będące pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie zostaną wpuszczone na teren placówki.
- Wychowanka może być urlopowana z ośrodka według następującej procedury:
- rodzice (opiekunowie prawni) składają do dyrektora MOW zaproszenie
- dyrektor (na prośbę wychowawcy grupy) wnioskuje do sądu rodzinnego o wydanie zgody na urlopowanie
- ostateczną decyzję o urlopowaniu wydaje dyrektor Ośrodka na podstawie zgody sądu i w zależności od zachowania wychowanki
- pierwsze urlopowanie może nastąpić po miesiącu pobytu.
- wychowanki na urlop wyjeżdżają pod opieką osoby zapraszającej. W wyjątkowych przypadkach mogą podróżować samodzielnie, gdy zapraszający zapewnią środki na przejazd oraz dostarczą oświadczenie o ponoszeniu przez nich odpowiedzialności za bezpieczeństwo w trakcie podróży.
- Rodzice (opiekunowie prawni) wychowanki zobowiązani są do pokrywania kosztów szkód i strat wyrządzonych przez nią na terenie Ośrodka.
- Proszę również o wypełnienie załączonego pisma dotyczącego zgody na leczenie i odesłanie go na adres MOW. Nieodesłanie zgody na leczenie w terminie 14 uniemożliwi leczenie podopiecznej, jeżeli wystąpi taka konieczność.
Sądzę, że powyższe informacje pozwolą nam na usprawnienie współpracy, zachowanie więzi emocjonalnej dziecka z rodziną (opiekunami prawnymi) i pokonywanie trudności wynikających z pobytu w placówce.