Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią

Celem wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią jest m.in. integracja pokoleń, zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń, jak również ukształtowanie wrażliwości na potrzeby ludzi starszych i niepełnosprawnych. W czasie wolontariatu przeprowadzane są różne zajęcia po raz pierwszy zostały zrealizowane 31 marca 2012 r . Na każdym spotkaniu staramy się wprowadzić coś nowego, były przeprowadzone zajęcia z wypalania w drewnie, decoupage, witraży, wykonywanie kartek okolicznościowych metodą pergaminową oraz wiele innych prac manualnych.

wolontariat2

Marzycielska Poczta w MOW

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Do akcji włączyły się też wychowanki – Wolontariuszki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu. Grupa chętnych wolontariuszek, pisze listy do chorych dzieci przebywających w Szpitalu Uniwersyteckim im. A.Jurasza w Bydgoszczy na oddziale hematologii i onkologii dziecięcej. W inicjatywę współpracy, zaangażowały się wychowawczynie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego: p. Agnieszka Kowalczyk, p. Alina Malak, p. Emilia Biśto, p. Renata Zmarzły.

Zarówno listy, jak i dołączone do nich kartki oraz pamiątki, mają dodać chorym dzieciom siły do walki z chorobą , a ich rodzicom otuchy. Zamiarem jest napisanie listów optymistycznych, radosnych, nie poruszających problemu choroby. W listach do dzieci, wychowanki opisują swoje zainteresowania, hobby, marzenia, plany na przyszłość. Piszą do konkretnie podanych osób, znając wiek, zainteresowania i adres chorego dziecka.

Wszystkie listy są osobiście dostarczane przez wychowawczynie do Szpitala lub wysłane pocztą na adres domowy dzieci. Będziemy z niecierpliwością oczekiwać listów od dzieci, o ile będzie to możliwe.

Kilka miesięcy temu wolontariat ten został poszerzony dodatkowo o zajęcia rękodzielnicze, teatralne oraz muzyczne. Przygotowania do wolontariatu i współpraca młodych ludzi zostały zapisane przez p. Magdalenę Lubeńczuk w obrazie filmowym pt. „Deseczka”. Dokument ten można obejrzeć pod adresemhttp://youtu.be/n0pr95EEYTA.

WP_20131017_008

Przedszkole w Sadkach „Dobre Ludki” oraz Integracyjne Przedszkole w Nakle nad Notecią

Wychowanki naszej placówki systematycznie uczestniczą także w wolontariacie pomagającym na opiece nad małymi dziećmi. Przygotowują dla Maluchów zabawy integracyjne, małe formy teatralne oraz zajęcia plastyczne.

??????????

Szkoła Podstawowa w Sadkach

W dniu 30.09.2013 Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu rozpoczął kolejny raz wolontariat w Szkole Podstawowej w Sadkach.

Wychowanki MOW przygotowały zajęcia plastyczne dla klasy drugiej z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

Drugoklasiści przy pomocy wolontariuszek i opiekunów z dużym zaangażowaniem wykonywali kartki okolicznościowe oraz serduszka z papierowej wikliny . Całe zajęcia przebiegły w miłej i pozytywnej atmosferze . Dzieci były zadowolone z przygotowanych upominków, którymi będą mogły obdarować swoich nauczycieli, a co najważniejsze bardzo ochoczo wyraziły swoją chęć na kolejne przyjście wolontariuszek.

WP_20130930_037

Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy

Od listopada 2012 r. wychowanki systematycznie organizują „Akcję Buda”. Polega ona na zbiórce kocy, kołder oraz miśków dla czworonogów ze Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. Do akcji przyłączyła się również Gmina Sadki, która zimą pomogła nam w zbiórce wyżej opisanych rzeczy oraz Zakład Karny w Potulicach, który w ramach tego przedsięwzięcia przekazał dla Schroniska 10 bud dla psów. Wychowanki z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w wolnym czasie szyją również poduszki dla czworonogów oraz organizują na terenie ośrodka zbiórki pieniędzy, za które kupują karmę.

Zdjcie0023.jpg

Aniołki uszyte dla fundacji „po DRUGIE”

W ramach współpracy nawiązanej w czasie realizacji projektu „ZA HORYZONTEM”, w pracowni krawieckiej pod kierunkiem pani Agnieszki Skórzewskiej wychowanki wykonały aniołki, które zostały przekazane Fundacji „po DRUGIE”. Fundacja „po DRUGIE” pomaga młodzieży zagrożonej wykluczeniem i oferuje pomoc po wyjściu z placówki. Daje szansę i wskazuje drogę do godnego i uczciwego życia. Więcej informacji o fundacji można przeczytać na stronie http://www.podrugie.pl/

DSC_0017